Tipy k ovládání a nastavení navigací Garmin nüvi 13xx a 14xx


V tomto článku se dočtete, jak navigaci vhodně nastavit - aby nedocházelo k náhodným restartům (způsobeným nevyladěným firmwarem) a aby navigace správně naváděla na cíl (špatné nastavení bývá způsobené nekvalitní oficiální češtinou). Nastavení je ověřeno na mé nüvi 1490T.


Co dělat, pokud se navigace samovolně restartuje

Nejprve zmíním, k čemu jsem přišel sérií pokusů - častou příčinou restartů navigace jsou body zájmu (POI). Např. v okolí Hradce Králové je zjevně ve více mapách či průvodcích obsažen bod, který způsobí restart navigace - ať už při vyhledávání určitého typu POI v navigaci či při vykreslování mapy na nejvyšších detailech.

1) Ujistěte se, že nemáte současně zapnutých více routovatelných map. Tedy podívejte se v navigaci do Nástroje - Nastavení - Mapa - zde zmáčkněte spodní tlačítko (s názvem Info, Mapy či O mapách). Vypíše se seznam nainstalovaných map. V něm smí být zakliknutá pouze jedna routovatelná mapa. Pokud jich vidíte zakliknutých více, vyberte si, podle které mapy chcete navigovat a zbylé odklikněte. Tuto kontrolu proveďte i po každé aktualizaci map či po první změně profilu (automobil / chodec) - při těchto úkonech se nově nahrávané mapy automaticky nastaví jako aktivní, bez ohledu na to, že tak může být současně zvolených více map.

2) Pokud k restartu dochází zejména ve chvíli, kdy se vykresluje složitá scéna, snižte úroveň zobrazovaných detailů mapy. Tedy jděte do Nástroje - Nastavení - Mapa - Detail mapy a z Největší přepněte detaily na Normální. Tímto krokem se při běžném přiblížení mapy nebudou zobrazovat body zájmu (POI).

3) Pokud se navigace restartuje při vyhledávání bodu zájmu (POI), zkuste odstranit uživatelské sady bodů zájmu či různé průvodce. Po připojení navigace k PC je naleznete jako soubory s příponou .gpi umístěné ve složce POI, které přesuňte do zálohy na počítač.

4) Když se přístroj sám vypne a zapne během připojení k počítači, na vině bývá kolísání napětí na USB portu. Navigaci připojujte přímo k počítači - bez různých USB hubů v displeji či prodlužovacích kabelů. Použijte co nejkratší kabel a vhodnější je připojit jej do některého z USB slotů na zadní straně počítače. Taktéž během náběhu navigace po připojení k PC nespouštějte další programy, dokud není jednotka rozpoznána systémem - v mém případě se často navigace restartovala při pouhém spuštění Průzkumníka v okamžiku, kdy probíhala její detekce.

5) Zaktualizujte firmware v navigaci. Nejlépe pomocí programu Webupdater. Před aktualizací firmware musí být baterie v navigaci nabitá a zkontrolujte i velikost volného místa (soubor s firmwarem mívá kolem 20 MB). Tuto možnost uvádím spíše pro úplnost - novější verze firmwarů mají obecně problémy se samovolným restartem, ale je zde šance, že v budoucnu Garmin konečně vydá plně vyladěnou verzi.


Jak správně nastavit vyhýbání se dálnicím

Pokud v přístroji máte oficiální češtinu od Garminu, je v ní řada věcí špatně přeložená. Pokud se chcete vyhýbat placeným dálnicím, zvolte Nástroje - Nastavení - Navigace - Objížďky. V tomto menu volíte, čemu se má navigace vyhýbat. Zaklikněte "Placené silnice". Políčko "Dálnice" musíte nechat nezakliknuté - jinak si vypnete síť všech silnic I. třídy (což se hodí jen v případě, že navigaci používáte při cyklistice). Z dalších políček doporučuji mít zakliknuté jen "Nezpevněné silnice".


Místo odbočení vlevo GPS navádí objížďkou z protisměru

Nejprve se ujistěte, že jste např. nezadali požadavek na jízdu k cíli umístěnému v opačném pruhu dálnice či v jednosměrce. Pokud to není vás případ, v nastavení "Objížděk" (viz odstavec výše) zkontrolujte, zda nemáte zakliknuté (tedy zakázané) "Obraty do protisměru". Pokud ano, tuto volbu vypněte odkliknutím. I když to zní nelogicky, v mém případě to vždy pomohlo.


Obsah webu (C) 2011-2012 Dave Luv web: Mapy Garmin kontakt: Dave.Luv(a)seznam.cz