Upravená čeština pro navigaci Garmin nüvi 1490T


Po pořízení své současné navigace jsem zjistil, že český překlad uživatelského rozhraní je... značně diletantský. Odvodil jsem si, že tlačítko "Výkon vypnut" bylo v angličtině Power off a má sloužit pro vypnutí přístroje. Problémy jsem měl, když jsem se potřeboval vyhýbat dálnicím - navigace mě odmítala vést i na hlavní silnice. Z toho jsem usoudil, že "Dálnice" jsou ve skutečnosti "Silnice I. třídy". Více o těchto zmatcích v překladu se můžete dočíst v mé recenzi navigace.

Proto jsem začal pátrat po netu, jestli už někdo nevydal upravenou verzi češtiny - všiml jsem si, že .glx soubor s překladem je obyčejný texťák... Velice mě potěšilo, když jsem na fóru path.cz objevil příspěvek od uživatele jíva, který nabízel svou verzi češtiny ke stažení. Hned jsem ji vyzkoušel a zajásal jsem - jeho překlad odpovídal mým představám :o).

Se svolením jívy vám tento soubor nabízím ke stažení.

Stáhnout upravenou češtinu - verze 3.70

(aktualizace 21.7.2012;  osobně otestována s firmwarem 6.10;  velikost souboru 61 kB zabalený, 709 kB rozbalený)

Instalace upravené češtiny je snadná, ale opět raději připomenu, ať si dáváte pozor a něco omylem v navigaci nesmažete. Nezáleží, jestli v navigaci máte staženy aktuální soubory firmware či starší verze - upravenou češtinu můžete použít se všemi z nich. Když Garmin v budoucnu vydá novou verzi češtiny, soubor doplníme o nově přidané texty.

Ze staženého archivu kamkoliv rozbalte soubor cs_CZ.glx. Připojte navigaci k PC - zobrazí se jako disková jednotka. Klikněte na adresář Text a najděte v něm originální soubor cs_CZ.glx - ten si zazálohujte zkopírováním na počítač. Vhodné je si na PC pro zálohu češtiny založit složku, která se bude jmenovat např. Nüvi 1490T - originální čeština 3.70. Potom už jen zkopírujte náš soubor cs_CZ.glx do adresáře Text - tedy přepište originální soubor. Pro začátečníky - pokud máte Windows Vista / 7 a používáte Průzkumníka, zvolte možnost "Kopírovat a nahradit".

Po zapnutí navigace není třeba měnit žádná nastavení. Stačí mít v navigaci texty uživatelského rozhraní přepnuté na češtinu.

Před updatem firmware doporučuji neoficiální češtinu (upravený soubor cs_CZ.glx) nahradit původní verzí souboru od Garminu. Pokud se zároveň s firmwarem aktualizuje i oficiální čeština (např. u firmware 6.10), po odpojení navigace od PC a náběhu nového firmware odklepněte hlášku o bezpečnosti provozu a chvíli počkejte, než začnete s navigací pracovat - na pozadí probíhá dokončení aktualizace a navigace má zpomalenou odezvu. Po chvíli se vám zobrazí hlášení (v angličtině), že aktualizace je dokončena a jestli chcete nyní navigaci restartovat. Po tomto druhém restartu již navigace reaguje svižně a je možné zazálohovat na PC novou oficiální češtinu a nahradit ji upravenou.

Kontakt na jívu je jiva.hk(a)seznam.cz - pokud byste mu třeba chtěli poděkovat za jeho práci.


Obsah webu (C) 2011-2015 Dave Luv web: Mapy Garmin kontakt: Dave.Luv(a)seznam.cz