Recenze navigace Garmin nüvi 1490T


Tuto recenzi jsem v srpnu 2011 napsal pro server heureka.cz - poté, co jsem si pořídil svou první navigaci a úspěšně se popral s problémy úvodního nastavení. V prosinci 2011 jsem recenzi zaktualizoval - nová část je přidána pod srpnovou recenzí.

Verdikt: 80%

Nüvi 1490T Lifetime vlastním měsíc a chci se podělit o zkušenosti zejména s úvodním nastavením - řadě uživatelů mohou ušetřit nervy a chuť švihnout s navigací z okna :o).

První spuštění navigace provádějte v místě, kde lze přijímat GPS signál - tedy ne v hloubi bytu. Bez přítomnosti GPS signálu si přístroj při vypnutí neuloží některá nastavení, jako je např. volba jazyka. Vyhledání družic může v nepříznivých podmínkách (okno s žaluziemi) trvat i několik minut. Pokud signál GPS nedokážete přijmout v autě, na vině obvykle bývá pokovené sklo.

V přístroji jsou velmi nekvalitně přeložené některé položky, což pocítíte ve chvíli, kdy budete potřebovat změnit nastavení výpočtu trasy - různé vyhýbání se placeným dálnicím atd. Proto uvádím slovníček - jak je co napsáno v navigaci a co to ve skutečnosti znamená:

Výkon vypnut = Vypnout (stiskem vypnete přístroj)

menu Objížďky = Vyhýbat se (co v tomto menu ZAKLIKNETE, tomu se navigace bude snažit vyhnout) - viz dále:
Placené silnice - má být Placené dálnice
Dálnice - má být Silnice 1. třídy

Proto pokud se chcete vyhýbat dálnicím, zaklikněte jen položku "Placené silnice" - nikdy nezaklikávejte položku "Dálnice", protože si tím vypnete síť hlavních silnic. Nezaklikávejte ani "Obraty do protisměru" - navigace pak má problém v některých případech provést odbočení vlevo.

Dále, dobře vybírejte eshop, kde si navigaci objednáte - ujistěte se, že obsahem balení je i kód pro odemknutí map Atlas + Topo CZ. Tento kód pak najdete jako žlutou nálepku na vnitřní straně krabice od přístroje. Přímo v navigaci je předinstalovaná podrobná mapa 44 evropských států včetně ČR.

Abyste vůbec mohli používat funkci doživotní aktualizace map Evropy, musíte si založit účet na stránkách my.garmin.com (stránky jsou v češtině), kde provede registraci svého přístroje (musí být připojen k PC - stránka si sama nainstaluje plugin pro komunikaci s navigací). Do svého účtu poté zadáte kód z černé kartičky, která je obsažena v krabici - tím si aktivujete doživotní aktualizaci. Tato funkce je nepřenosná - tedy pokud o přístroj přijdete, nemůžete aktualizaci map převést na jiný přístroj.

V mém případě nebylo obsahem balení žádné CD s mapami ani návodem - Mapy Atlas + Topo Czech jsem si musel stáhnout + aktivovat přes stránku unlock.garmin.cz - tam nejdříve zadáte kód ze žluté nálepky, pomocí kterého se vám vygenerují klíče k mapám a zpřístupní se odkaz pro stažení instalace map. Po instalaci map do PC zjistíte, že to není vše - jejich odemčení + nahrání do navigace musíte provést přes program Mapsource, který se vám nainstaluje s mapou. Doporučuji si přečíst návody na stránkách podpora.garmin.cz/index.php/kb - kde je celý postup popsán. S instalací map si pak můžete do navigace přidat i hlas O. Brouska (je lepší než výchozí ženský hlas) a upozorňování na železniční přejezdy v ČR.

Pro použití turistické mapy Topo CZ si pak v navigaci přepněte režim z jízdy autem na chodce - to provedete stiskem ikonky auta vlevo nahoře. Aby vám správně fungovalo navádění, nesmíte mít současně zapnutých více map - po přidání Atlasu + Topo se v nastavení map ujistěte, že máte vždy zapnutou jen 1 z map. Pokud toto nedodržíte, bude se vám přístroj "kousat". Přístroj podporuje navádění i v režimu Chodec.

Součástí napájecího kabelu do autozásuvky je i přijímač dopravních informací - v ČR funguje a nemusel jsem ani připojovat pomocnou anténu (kus drátu, který je obsahem balení). V SR není služba k dispozici (zkoušeno na dálnici D2). Oproti názorům jiných uživatelů mám s touto funkcí v ČR dobrou zkušenost - zejména informace o dlouhodobých uzávěrkách silnic se vždy hodí.

Mezi výchozí mapou Evropy a Atlasem je rozdíl v podporovaných funkcích, stav platí pro nejnovější verze obou map k srpnu 2011 - CityNavigator Europe NT 2012.20 a Atlas Czech 2011 NT: Mapa Evropy - zobrazuje povolenou rychlost; na dálnicích v ČR i SR (+ na mnohem více silnicích v západní Evropě) zobrazuje fotografie exitů; v ČR nepodporuje změnu trasy podle přijímaných dopravních informací (navede i do uzavřené silnice, přestože ji má v seznamu přijatých dopravních informací). Atlas - nezobrazuje povolenou rychlost (což mě překvapilo), neobsahuje fotografie exitů, ale umí využít dopravních informací a přizpůsobit podle nich trasu. Obě mapy umí zobrazit řazení do jízdních pruhů (které ale není k dispozici úplně všude). Naopak žádná z map nezobrazuje budovy - proto některé vesnice můžete vidět jen jako bod na silnici.

Pro hračičky přístroj umožňuje plno úprav - možnost spravit si český překlad všech textů, přidávat ikony autíček, použít volně dostupné mapy (na netu existují i předpřipravené mapy ČR aktualizované denně - obsahují i budovy a oproti placeným mapám mají výrazně lépe nastavenou grafiku, ale pomaleji se vykreslují).

Přístroj umí pojmout 4GB dat - většinu z toho zabere mapa Evropy, stovky MB vezme Atlas + Topo CZ, ale i tak máte k dispozici stovky MB na další mapy, fotografie či hlasy.

Výdrž přístroje bez napájení 12V z autozásuvky je asi 2 hodiny - dá se ovlivnit snížením jasu, zakázáním bluetoothu a případně i dočasným zakázáním příjmu GPS signálu.

Během 1 měsíce intenzivního používání se mi přístroj jednou "kousnul" - pokud plánujete dlouhé cesty, přepínáte mapy, simulujete objížďky apod., po delší době se přestanou vykreslovat některé prvky na mapách a je pak lepší si trasu uložit a přístroj vypnout a zapnout.

Pro:
* Velký displej
* Možnost použití i mimo auto (turistická mapa ČR)
* Velké možnosti legálních uživatelských úprav (přidání hlasů, upozorňování na železniční přejezdy, mapy vytvořené z OpenStreetMap...)

Proti:
* Složitá registrace + instalace map
* Nepoužitelný český překlad některých funkcí
* Nedostatečný návod k úkonům, které vyžadují použití počítače


Touto recenzí navazuji na svou předchozí recenzi ze srpna 2011. Všechny klady, které jsem v ní uvedl, nadále platí; musím se však zmínit i o některých záporech, zjištěných půlročním používáním.

Jako nový velký klad považuji, že distributor map Atlas + Topo konečně umožňuje instalaci těchto přídavných map do navigace přímo z prohlížeče - tedy bez nutnosti jejich instalace do PC a exportu přes program Mapsource.

Naopak, firmware v GPS pořád není plně vyladěný. I s aktuální verzí 5.70 dochází některým uživatelům k občasným samovolným restartům navigace. Naštěstí po restartu nedojde ke ztrátě dat a navigace ani neztratí aktuální trasu.

Založil jsem web http://mapygarmin.wz.cz - kde vydávám legální a volně stažitelné mapy ČR a SR pro navigace Garmin - optimalizované pro řadu nüvi. Tyto mapy jsou aktualizované týdně, mají podrobněji nastavenou grafiku než placené mapy, jsou routovatelné a obsahují i data typu turistické značení. Je možné je používat jak v režimu automobil, tak v režimu chodec - v 2D i 3D zobrazení. Oproti mapě Topo jsou v mých mapách v pěším režimu routovatelné i všechny stezky. Na webu můžete taktéž nalézt upravenou češtinu pro nüvi 1490T.

Zklamáním pro mě je nejnovější aktualizace mapy Evropy od Garminu - CityNavigator Europe NT 2012.30. V okolí mého bydliště do ní přibyla řada silnic, které jsou označeny jako zpevněné - ve skutečnosti se muselo jednat o cesty vyježděné od traktorů, které se v polích vyskytovaly v době snímkování - a které v reálu vůbec neexistují. Mapě Evropy tak nemohu při projíždění jihomoravských vesnic moc důvěřovat.

Přesto navigaci i nadále hodnotím 80% - vlastní dílenské zpracování je kvalitní, navigace je dobře čitelná i při slunečním svitu a vydržela mi i pád z metrové výšky.

Pro:
* Velký displej
* Možnost použití i mimo auto (turistická mapa ČR)
* Velké možnosti legálních uživatelských úprav (po pár měsících užívání jsem schopen vytvářet vlastní mapy)

Proti:
* Nepoužitelný český překlad některých funkcí
* Nedostatečný návod k úkonům, které vyžadují použití počítače
* Nevyladěný firmware (samovolné restarty navigace u některých uživatelů)

Dave Luv


Obsah webu (C) 2011 Dave Luv web: Mapy Garmin kontakt: Dave.Luv(a)seznam.cz